چگونه روند قیمت ارز دیجیتال را پیش‌بینی کنیم؟

چگونه روند قیمت ارز دیجیتال را پیش‌بینی کنیم؟

1398/06/13
| 136

چگونه می توان روند قیمت ارز دیجیتال را پیش بینی کرد و در این امر نیز موفق بود. سوالی بسیار مهم در بازار رقابت ارزدیجیتال است که برای کسب اطلاعات مهم در این زمینه به شما پیشنهاد می دهیم تا با ما و شش نکته طلایی در این موضوع همراه شوید.

1)تحلیل بازار بسیار گیج‌کننده است، معامله‌گر چه مهارتی برای انجام این کار دارند؟

همه‌چیز به نوع تحلیل و زمان درست انجام آن بستگی خواهد داشت. اگر تاکنون مطلبی در مورد تحلیل قیمت خوانده باشید، متوجه می‌شوید که باید نمودار‌ عملکرد ارزهای دیجیتال عمده را در برابر ارزهای فیات مانند دلار امریکا در نظر بگیرید. در نگاه اول شاید یک سری خطوط بی‌معنی باشند که به بالا و پایین حرکت کرده‌اند، امّا این داده‌ها به شما می‌گویند که چگونه اتفاقات اخیر در بازار کریپتوکارنسی بر قیمت‌ها تأثیر گذاشته و اینکه چه اتفاقی ممکن است در آینده رخ دهد.

تحلیل یک موضوع حیاتی برای معامله‌گران است و به آن‌ها کمک می‌کند که برای خرید، فروش یا نگهداری ارزهای دیجیتال، تصمیمات هوشمندانه‌ای بگیرند. سه نوع تحلیل عمده در این زمینه وجود دارد و با اینکه تکنولوژی آن‌ها را بیش از پیش در دسترس قرار داده، آن‌ها مدت‌هاست که هنوز هم جزء اساسی دنیای اقتصاد به شمار می‌روند. اولین فرم‌های آنالیز به قرن هیجدهم در آسیا برمی‌گردد، جایی که از آن‌ها برای رسم تغییرات قیمت برنج استفاده شده است.

تحلیل فنی؛ شامل تشخیص روندهای آماری بر اساس سری زمانی تغییرات قیمت و دیگر مؤلفه‌های اساسی مانند حجم مبادلات است. این نوع تحلیل معمولاً این فلسفه را در پس‌زمینه دارد که قیمت‌ها از یک روند تبعیت می‌کنند و تاریخ تکرار می‌شود. در نتیجه، از داده‌ها برای پیش‌بینی افزایش یا کاهش قیمت در آینده نزدیک استفاده می‌شود. با این وجود تحلیل فنی به مانند پیش‌بینی آب‌وهواست، جایی که ممکن است با واقعیت صد درصد منطبق نباشد.

تحلیل بنیادی؛ از یک رویکرد متفاوت استفاده می‌کند. به‌جای بررسی مسیر حرکت قیمت‌ها به فاکتورهایی توجه می‌شود که باعث به‌وجود آمدن این تغییرات می‌شوند، ازجمله اقتصاد یا نحوه مدیریت یک شرکت. این باعث می‌شود که احساسات انسانی از فرآیند حذف شوند و این فلسفه دنبال می‌شود که بازار ممکن است قیمت یک ارز دیجیتال را کم یا زیاد، برآورد کرده باشد و احتمالاً یک تصحیح قیمت اتفاق خواهد افتاد.
تحلیل احساسی؛ معامله‌گرانی را می‌بیند که از بازیگران اصلی بازار الهام می‌گیرند. ازجمله خبرنگاران، افراد سرشناس و مشتریان روزانه‌ای که در بین آن‌ها حضور دارند. در اینجا، فلسفه این است که داده‌ها همیشه تمام داستان را بیان نمی‌کنند و روندهایی مانند فروش دستپاچه و خرید سرخوشانه می‌توانند بر اساس درک و انتظار عمومی شکل بگیرند.

2)نحوه خواندن نمودارها و استفاده از آن‌ها در تحلیل فنی

نگران نباشید، این کار بسیار ساده‌تر از‌ آن است که فکر می‌کنید. نمودارهایی که در تحلیل قیمت‌ها و همین‌طور در صرافی‌های کریپتوکارنسی می‌بینید با عنوان کندل‌استیک شناخته می‌شوند.

وقتی یک تحلیل فنی انجام می‌دهید، می‌خواهید بدانید که قیمت‌ها در طول یک دوره چند روزه و چند هفته‌ای یا چند ماهه چگونه تغییر کرده‌اند. مشاهده یک مقدار متوسط برای هر ۲۴ ساعت، نمی‌تواند چندان گویا باشد. کندل‌استیک امکانی را برای شما فراهم می‌کند که جزئیات کامل نوسانات ارزش یک ارز دیجیتال را در طول یک دوره معاملاتی ببینید و مقایسه‌هایی در بازه‌های زمانی طولانی‌تر در اختیار داشته باشید.

این کار از طریق شکل ظاهری این کندل‌استیک‌ها ممکن است، جایی که دو خط نازک در دو انتهای یک مستطیل ضخیم‌تر در وسط قرار دارند. این فرم بیشتر شبیه به یک وردنه عمودی است.چگونه روند قیمت ارز دیجیتال را پیش‌بینی کنیم؟1

وقتی قیمت‌ها در طول دوره روزانه بالا رفت، کندل‌استیک سبزرنگ خواهد بود. خط نازک پایین نشان‌دهنده پایین‌ترین قیمت ثبت شده ارز دیجیتال در طول دوره معاملاتی است و این در حالی است که خط نازک بالا نشان‌دهنده بالاترین قیمتی است که به آن رسیده است. سطح پایین قسمت ضخیم‌تر کندل‌استیک نشان‌ می‌دهد که ارز دیجیتال در ابتدای بازگشایی بازار چه قیمتی داشته است. ضمن اینکه سطح بالای مستطیل نیز قیمت را در هنگام بستن بازار نشان می‌دهد.

در همین حال وقتی قیمت‌ها فروکش می‌کنند، کندل‌استیک قرمزرنگ می‌شود. اصول خواندن نمودار نیز به مانند قبل است، ولی همه‌چیز به‌صورت برعکس خواهد بود. اکنون، خط بالا نشان‌دهنده بالاترین قیمت روز و خط پایین نشان‌دهنده پایین‌ترین قیمت است. دوره معاملاتی به‌وسیله با یک مستطیل قرمزرنگ نمایش داده می‌شود که از بالا به پایین، مسیر قیمت‌ها را از بازگشایی تا بستن بازارها نشان می‌دهد. این یک نوآوری فوق‌العاده است که پس از قرن‌ها آزمایش، می‌تواند برای نوسانات قیمت در دنیای ارزهای دیجیتال نیز مورد استفاده قرار گیرد.

3)چه واکنشی باید نسبت به وضعیت نمودارها داشت؟

برخی فرم‌های خاص در کندل‌استیک‌ها می‌توانند فرصت‌های خوبی برای معامله‌گران باشند. به‌عنوان مثال، یک کندل‌استیک چکشی معمولاً دارای یک خط بلند در پایین است و نشان می‌دهد که قیمت‌ها قبل از اینکه به یک اوج برسند، سقوطی با شیب زیاد داشته‌اند. طبیعتاً این موضوع می‌تواند به این‌گونه تفسیر شود که کریپتوکارنسی به میزان قابل‌توجهی در طول دوره معاملاتی به فروش گذاشته شده، امّا فشار کافی از طرف خریداران باعث شده که قیمت‌ها دوباره روند صعودی پیدا کنند.

البته این الگو می‌تواند به‌صورت معکوس نیز باشد؛ به این معنا که خط بلند از بالای کندل استیک بیرون زده باشد. معمولاً این موضوع نشان دهنده این است که قیمت‌ها روند نزولی داشته، ولی امکان دارد که دوباره به وضعیت قبلی برگردند و افزایش پیدا کنند.

کندل‌استیک‌های شهابی؛ شباهت زیادی به چکشی‌های معکوس دارند، ولی در یک زمینه کاملاً متفاوت اتفاق می‌افتند. این موضوع معمولاً وقتی مشاهده می‌شود که قیمت‌ها افزایش داشته و سپس نشانه‌هایی از یک روند نزولی در قیمت وجود داشته باشد.

کندل‌استیک‌های آویخته؛ نیز در زمانی که احتمال افت بازار وجود دارند، می‌توانند بسیار مفید واقع شوند. این کندل‌استیک‌ها بعد از دوره‌ای که قیمت‌ها یک روند صعودی را طی می‌کنند، افزایش می‌یابند و خط بلند در پایین نشان ‌می‌دهد که فشار فروش باعث می‌شود که روند کنونی خاتمه پیدا کند.

چگونه روند قیمت ارز دیجیتال را پیش‌بینی کنیم؟2

وقتی به نمودارهای کندل‌استیک توجه می‌کنید، دریافت یک چشم‌انداز کوتاه‌مدت در کنار یک چشم‌انداز طولانی‌مدت اهمیت دارد؛ چراکه باید برای محافظت از خود در برابر نوسانات بازار، اقدام کنید. این کار معمولاً با استفاده از تعیین یک آستانه یا محدودیت ضرر ممکن است و باعث می‌شود که در هنگام رسیدن قیمت به یک نقطه خاص، به‌صورت اتوماتیک به فروش گذاشته شود.

۴) محبوب‌ترین تکنیک‌ها برای تحلیل فنی چه هستند؟

بسیاری از آنالیزها به دنبال ‌آشکار کردن روندها هستند که نشان دهند که بازار به کدام سمت در حال حرکت است. یکی از روش‌های محبوب در تحلیل فنی، استفاده از خطوط روند است. در این روش، سعی می‌شود که بدون توجه به ناهنجاری‌ها و نوسانات مقطعی در قیمت کریپتوکارنسی، یک روند صعودی یا نزولی تشخیص داده شود. این روش همراه با آنالیز شکل نمودارهای کندل‌استیک می‌تواند نشان دهد که یک روند احتمالاً ادامه پیدا می‌کند یا در حال رسیدن به یک پایان است. در نتیجه، معامله‌گران با این تحلیل فنی می‌توانند بر اساس استراتژی کوتاه‌مدت‌ خود تصمیم بگیرند.

یک استراتژی مشابه شامل چیزی به نام میانگین متحرک است و شامل بررسی قیمت یک ارز دیجیتال در طول یک دوره زمانی مشخص مانند یک هفته، ۱۰ روز یا یک ماه است. مقایسه میانگین‌های متحرک در یک بازه زمانی کوتاه‌تر نسبت به یک بازه زمانی طولانی‌تر می‌تواند برخی روندهای جدید را آشکار کند و به شما فرصت می‌دهد که درک بهتری از افت‌ها و رشدها در درازمدت داشته باشید.
 

 قیمت ارز دیجیتال را پیش‌بینی کنیم3

۵) آیا باید تنها به تحلیل فنی تکیه کرد؟

با اینکه تحلیل فنی رایج‌ترین نوع تحلیل در دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود، امّا در نظر گرفتن فاکتورهای دیگر نیز در این میان اهمیت دارد. همیشه به یاد داشته باشید که تحلیل فنی در مورد فاکتورهای اساسی که بازار را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند و باعث بالا و پایین رفتن قیمت‌ها می‌شوند، چیزی نمی‌گوید. حمله‌های هکری، قوانینی که وضع می‌شوند، اخبار مهم، توافق‌های برجسته و انتشار محصولات جدید، همگی می‌توانند باعث شوند که شما جلوتر از بازار باشید و درنظر بگیرید که کندل‌استیک‌ها به کدام سمت متمایل خواهند شد. اتکا به تنها یک فرم از آنالیز به‌نوعی تلاش برای خوردن استیک با یک چنگال است؛ چراکه در این حالت شما نیاز به یک چاقو نیز خواهید داشت.

۶) آیا ابزارهایی وجود دارند که تحلیل فنی تغییرات بازار را ساده‌تر کنند؟

اگر دقت کردن به نمودارها در تمام طول روز کار شما نیست، روش‌های جایگزینی برای شما وجود دارند. البته تحلیل فنی و تفسیر داده‌ها می‌تواند به طرق مختلف انجام گیرد و هیچ دو آنالیزی یکسان نخواهند بود. به این معنا که هر آنالیزی بر اساس تحقیقات خودش، روندهایی را برمی‌گزیند. بر این اساس ایده مناسب آن است که همیشه تا جای ممکن، از آخرین اخبار دنیای ارزهای دیجیتال مطلع باشید تا به این وسیله همیشه بتوانید در متن یک تصویر بزرگ‌تر از آن قرار داشته باشید.

نمودارها و مقاله‌ها نیز می‌توانند شما را در درک کلی بازار ارزهای دیجیتال با مشکل روبرو کنند. امّا وب‌سایت‌هایی مانند Coin360 می‌توانند به شکلی ساده و ملموس به شما نشان دهند که این صنعت در حال حاضر، در چه موقعیتی قرار دارد. ابعاد کریپتوکارنسی در Coin360 نمادی از حجم یا ارزش بازار آن است و رنگ‌های سبز و قرمز نیز نشان می‌دهد که این کریپتوکارنسی کاهش یا افزایش قیمت داشته است. درصد تغییرات ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهانه نسبت به قیمت‌های کنونی برای کاربران نمایش داده می‌شود و امکان نمایش نواسانات قیمت یک ارز دیجیتال در طول یک دوره زمانی خاص وجود دارد.