آیا استفاده از بیت کوین امن است؟

آیا استفاده از بیت کوین امن است؟

1398/07/17
| 152

«سالهاست ارزهای دیجیتال ساخته‌شده‌اند و کم‌وبیش مورداستفاده قرار می‌گیرند اما این سؤال همیشه مطرح بوده است.»
 

آیا می‌توانید با پول خود به یک شبکه رایانه‌ای غیرمتمرکز اعتماد کنید؟ بیشتر مردم هنوز هم به بیت‌کوین به‌عنوان یک جعبه جادویی اسطوره‌ای نگاه می‌کنند که حاوی سارقان، پول‌شویی‌ها، کلاه‌برداران، تروریست‌ها و بدترین نوع افراد است.

 بااین‌حال، خارج از قلمرو اسطوره‌ها و خیالات، چنین اظهاراتی کاملاً نادرست و گمراه‌کننده است. هزاران برنامه‌نویس هرروز شبکه و امنیت بیت کوین را توسعه می‌دهند و این کار بیشتر در اوقات فراغت و به‌صورت رایگان انجام می‌گیرد، زیرا این‌یک پروژه با منبع آزاد جامعه‌محور برای درج آزادی شخصی و مالی است که هنوز کامل نشده، اما هرروز درحالی‌که بهتر شدن است.

و اما پاسخ به این سؤال که آیا استفاده از بیت‌کوین بی‌خطر است؟ امنیت بیت کوین بالاست اما بستگی به این دارد که چقدر می‌توانید امنیت خود را مدیریت کنید. بیت‌کوین در ده سال سابقه خود، در هنگام استفاده و ذخیره صحیح، خود را به‌عنوان یک ابزار مالی قابل‌اعتماد در هنگام ذخیره ارزش، انتقال پول بدون مرز و دسترسی به آنها ثابت کرده است. امنیت بیت کوین به‌اندازه کافی زیاد است که حتی از پیشرفته‌ترین حملات نیز جلوگیری می‌کند و بیشتر اخبار بد پیرامون هک‌های بیت‌کوین ناشی از ارائه‌دهندگان خدمات شخص ثالث مانند توسعه‌دهندگان کیف پول، مبادلات متمرکز یا سوء مدیریت کلید خصوصی (امنیت شخصی) است.

البته مانند هر نوع پول دیگر، موارد خاصی نیز وجود دارد که کاربران باید درباره امنیت بیت کوین بدانند تا بتوانند از ثروت خود محافظت کنند. این موارد شامل نوسانات قیمت بیت‌کوین، ذخیره ایمن رمزها، استفاده از خدمات غیران شخص ثالث (کیف پول) و تهدیدات مربوط به امنیت شبکه مانند هک شدن است.
 

آیا استفاده از دلار و سایر ابزارهای مالی سنتی کاملاً امن هستند؟

بیشتر پول‌شویی و سایر فعالیت‌های مستهجن هنوز با استفاده از پول سنتی انجام می‌شوند. ثابت‌شده است که سیستم‌های مالی معمولی مستعد حباب‌ها و بحران‌های اقتصادی هستند و پول تحت حمایت دولت‌ها باگذشت زمان کاهش چشمگیری خواهد داشت؛ بنابراین، پاسخ این است: استفاده از بیت‌کوین بی خطر است. به‌خصوص اگر شما مایل هستید مسئولیت محافظت از وجوه خود را به عهده بگیرید. البته این فناوری هنوز درحال‌توسعه است و نحوه یادگیری اداره کردن آن به زمان و تلاش نیاز دارد.
هرروز شبکه و امنیت بیت کوین

پس چگونه می‌توانید بیت‌کوین های خود را با خیال راحت اداره کنید؟

اقدامات اساسی برای اطمینان از امنیت بیت کوین عبارت‌اند از: قانون شماره یک این است که از کلید خصوصی مخفی خود مراقبت کنید. اگر کلید خصوصی امن است و هیچ‌کس دیگر نمی‌تواند به آن دسترسی پیدا کند، پس بیت‌کوین های شما ایمن هستند؛ اما به خاطر داشته باشید که اگر کلید خصوصی خود را گم کنید، حتی خودتان هم نمی‌توانید به‌حساب خود دسترسی پیدا کنید. یک کیف پول معتبر را انتخاب کنید که متناسب با شما باشد، زیرا این حساب به‌عنوان یک حساب بانکی برای دسترسی به وجوه شما عمل می‌کند.

 

مبادله و خرج کردن

هنگام هزینه یا مبادله بیت‌کوین، مهم‌ترین و قابل‌اطمینان‌ترین خدمات را برای امنیت بیت کوین انتخاب کنید. اگر قربانی کلاهبرداری با استفاده از کارت‌بانکی سنتی شوید، قوانین و مقررات دولتی ممکن است به شما در جبران ضرر کمک کند اما برای بیت‌کوین، چنین محافظتی هنوز به وجود نیامده است.

همچنین به یاد داشته باشید که پرداخت با بیت‌کوین قابل‌انکار نیست یعنی پس از پرداخت، پول از کیف پول شما خارج می‌شود و نمی‌توانید بگویید به‌جای 22.22 دلار 222.2 دلار پرداخت کرده‌اید یا بیت‌کوین را به آدرس اشتباه ارسال کرده‌اید. اگر اشتباه کردید فقط می‌توانید به حسن نیت گیرنده اعتماد کنید تا پول خود را پس بگیرید.

 

مسائل ناشناس بودن

شاید در مورد ناشناس ماندن کاربران بیت‌کوین شنیده باشید. درواقع این فقط تا حدی درست است، درحالی‌که همه می‌توانند هر کیف پول و محتوای آن را در شبکه ردیابی کنند، نمی‌توانند صاحب کیف پول را شناسایی کنند. کیف پول و معاملات بیت‌کوین به داده‌های شخصی یا هویتی مرتبط نیستند. اما روش‌های متفاوتی برای یافتن هویت صاحبان وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است شما بخواهید در بورس ارز ثبت‌نام کنید، در این هنگام باید هویت خود را فاش کنید. به‌این‌ترتیب ممکن است تمام معاملات کیف پول شما ردیابی شود.

اگر به حریم خصوصی قوی‌تری نیاز دارید، استفاده از مرورگر TOR و سایر راه روش‌های حفظ حریم خصوصی نیز وجود دارد. همچنین بسیاری از کیف پول‌های بیت‌کوین با محوریت حفظ حریم خصوصی و رمزنگاری ارزها و گمنام ماندن مانند Dash، Monero و Zcash وجود دارند.
 

امنیت بیت کوین به‌اندازه کافی

هک شدن

کنترل سایر خطرات امنیت بیت کوین تا حدودی دشوار است، شناختن این خطرات و پیگیری آخرین اخبار مربوطه ازآنجایی‌که این فناوری هنوز درحال‌توسعه است، بسیار مهم است. یک خطر نظری حمله 51٪ به بلاکچین بیت‌کوین است. ازنظر تئوری، اگر گروهی از معدنچیان بیت‌کوین 51٪ یا بیشتر از کل قدرت فشرده‌سازی بلاکچین بیت‌کوین را کنترل کنند، می‌توانند تعدادی از معاملات اخیر را خنثی کرده و امنیت بیت کوین را به خطر بیندازند.

در حقیقت، در سال 2014، یک‌لحظه این اتفاق افتاد که استخر معدن Ghash.io به‌به دست آوردن 51٪ از کل شبکه بیت‌کوین نزدیک شد؛ اما پس‌ازآن برخی از اعضای استخر به‌طور داوطلبانه استخر را ترک کردند و درصد عدد یادشده را کاهش دادند. بااین‌حال، کارشناسان امنیت بیت کوین معتقدند که اعمال حمله 51٪ بعید است، زیرا هزینه چنین حمله‌ای از مزایای احتمالی آن بیشتر است و بلاکچین برای بیش از 99٪ از کاربران به‌هیچ‌عنوان ضرری نخواهد داشت.

از چنین حمله‌ای نمی‌توان برای سرقت بیت‌کوین یا تغییر معاملات قدیمی استفاده کرد. این حمله تنها چند معامله اخیر را تحت تأثیر قرار خواهد داد و امنیت بیت کوین ممکن است برای یک‌لحظه مختل شود. در اصل، مدت کوتاهی طول می‌کشد تا هر حمله 51٪ توسط جامعه بیت‌کوین برطرف شود، در این حمله بیشترین خسارت به تصاویر رمزنگاری وارد می‌شود.

هک شدن هنگام تبادل ارزهای رمزپایه خطرات بزرگی دارد که بیشتر آنها برطرف نشده‌اند و همان‌طور که تاریخ نشان داده این مبادلات به‌طور منظم هک می‌شوند. تهدید هک شدن شبکه بیت‌کوین ممکن است پس از ساخت یک کامپیوتر کوانتومی، واقعیت پیدا کند، زیرا این کامپیوترها بسیار قدرتمندتر از رایانه‌های امروزی خواهند بود و میتوانند برای امنیت بیت کوین مشکل ایجاد کنند؛ اما پیش‌بینی می‌شود ساخت چنین کامپیوتری سال‌ها طول بکشد و راه‌هایی برای مقاومت در برابر چنین حمله‌ای در حال ساخت است.

درباره امنیت بیت کوین

آئین‌نامه بیت‌کوین

موضوع مهم دیگر برای بحث مقررات است. به‌احتمال‌زیاد به‌زودی تعداد بیشتری از کشورها قانون گذاری برای امنیت بیت کوین را آغاز می‌کنند که این امر می‌تواند بر نحوه خرید، خرج کردن، رمز و پرداخت تأثیر بگذارد که پیامدهای قانونی و مالیاتی آن در کنار این قوانین و مقررات امنیت بیت کوین جدید ممکن است به کاربران حق محافظت وضوح و امنیت بیت کوین بیشتری ببخشد.

علاوه بر اقدامات احتیاطی اگر رایج‌ترین قوانین امنیت بیت کوین را رعایت می‌کنید، به‌احتمال‌زیاد از امن‌ترین و مطمئن‌ترین روش استفاده از بیت‌کوین استفاده خواهید کرد. از این گذشته، امنیت بیت کوین خود ایمن‌ترین پروتکل پول است که تاکنون ساخته‌شده است. بااین‌وجود، خدمات شخص ثالث ناامن وجود دارند و افرادی که از اقدامات کافی برای تأمین امنیت بیت کوین خود استفاده نمی‌کنند.