همه آنچه باید درباره بلاکچین استلار بدانید

همه آنچه باید درباره بلاکچین استلار بدانید

1398/06/17
| 144

ذهنیت جید مک کالب و جویس کیم در سال 2014 شکل گرفت که از پروتکل ریپل ایده گرفته شد. به گفته وب‌سایت استلار، «بلاکچین استلار بستر ارتباطی با بانک‌ها، سیستم‌های پرداخت و مردم است. با استفاده از بلاکچین استلار می‌توانید به‌سرعت و مطمئن تقریباً بدون هیچ هزینه‌ای به مبادله پول و ارز بپردازید.»

 

همه‌چیز بسیار شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد، اما چگونه همه این‌ها کار می‌کند؟ در این راهنما گروه سام اکسچنجر قصد دارد فناوری بلاکچین استلار را به شما معرفی کنیم.

جک مک کالب یکی از مشهورترین چهره‌های ارز دیجیتال است، زیرا او بنیان‌گذار 3 پروژه بسیار معروف است.

در سال 2006 او صرافی را تأسیس کرد، زیرا به قول خودش او به دنبال راهی برای به دست آوردن بیشتر بیت کوین بود. وی سرانجام آن را به مارك كارپلس فروخت كه مدیریت بد آن یكی از بزرگ‌ترین بحران‌های تاریخ ارز دیجیتال را به وجود آورد.

در ماه مه 2011 مک کالب «ریپل» را تأسیس کرد. ریپل یک سیستم پرداخت مرزی است که بدون توجه به معدن، سیستم غیرمتمرکز مرزی را فعال می‌کند.

در سال 2014 به همراه جویس کیم، آن‌ها از پروتکل ریپل کنار زدند و بنیاد توسعه بلاکچین استلار را تأسیس کردند. از آن زمان تاکنون، بلاکچین استلار رشد کرده است.
همه آنچه باید درباره بلاکچین استلار بدانید1

ویژگی‌های بلاکچین استلار

_ دارای دیتابیس غیرمتمرکز و باز است.

_ زمان تأیید: 3-5 ثانیه

_ می‌تواند هزاران تراکنش در هر ثانیه را فعال کند

_ از پروتکل اجماع استلار استفاده می‌کند

_ تنظیم و قراردادهای هوشمند را فعال می‌کند

_ توکن استلار Lumen نام دارد و توسط XLM مشخص شده است

_ 100 میلیارد XLM قبلاً استخراج شده است.

_ تورم سالانه 1٪ ثابت را دارد.

چگونه بلاکچین استلار کار می کند؟

اکنون که درباره چگونگی بلاکچین استلار و ویژگی‌های آن می‌دانیم، بیایید به بررسی اینکه چگونه استلار کار می‌کند، بپردازیم.

فرض کنید، آلیس می‌خواهد برای باب پول بفرستد. آلیس در ایالات‌متحده زندگی می‌کند و باب در نیجریه زندگی می‌کند. او می‌خواهد 100 دلار برای باب بفرستد که به نایرای نیجریه تبدیل می‌شود. چگونه کار خواهد کرد؟

فرض کنید، آلیس متعلق به بانک A مستقر در ایالات‌متحده بوده و باب متعلق به Bank B مستقر در نیجریه است. هر دو این بانک به شبکه بلاکچین استلار متصل شده و Anchors هستند.

آلیس 100 دلار برای باب را ارسال می‌کند و قصد معامله در عرض چند ثانیه به بانک B ارسال می‌شود تا ببیند که باب موافق است یا خیر. لحظه‌ای که بانک A از بانک B سیگنال سبز می‌گیرد، آن‌ها وجهی را از حساب شخصی آلیس کسر می‌کنند. USD سپس به‌حساب استخر Bank A منتقل شده و سپس در قالب اعتبارات به نام Lumens، توکن های بومی بلاکچین استلار به شبکه استلار منتقل می‌شود. هنگامی که در داخل شبکه هستید، شبکه به دنبال تبدیل بهترین نرخ ارز برای تبدیل لومن ها به نایراست.

سپس این پول به‌حساب اصلی Bank B منتقل شده و سپس به‌حساب باب واریز می‌شود. این یک مرور کلی در مورد نحوه عملکرد سیستم پرداخت بلاکچین استلار است.

۱ ) یک سیستم غیرمتمرکز

اولین چیزی که در مورد سیستم بلاکچین استلار باید بدانید این است که این شبکه غیرمتمرکز، همتا به همتاست. در یک شبکه غیرمتمرکز، هیچ نهاد متمرکزی وجود ندارد که تمام تصمیمات را در سیستم اخذ کند.

۲ ) سیستم لجر

تمام جزئیات معامله در بلاکچین استلار در زنجیره‌ای ذخیره می‌شود که به‌عنوان یک سربرگ شفاف و باز عمل می‌کند. هرکس در شبکه می‌تواند به دفترچه راهنما نگاه کرده و کلیه جزئیات معاملات را مشاهده کند.

۳) اجماع

 کلیه تصمیمات و تأییدهای صورت گرفته توسط شبکه از طریق اجماع انجام می‌شود. بلاکچین استلار از پروتکل اجماع استلار استفاده می‌کند که بعداً به آن پرداخته می‌شود. روند رسیدن به اجماع استلار هر 3-5 ثانیه اتفاق می‌افتد.

۴) لنگرها و اعتبار

ما قبلاً از اصطلاح Anchors استفاده کرده‌ایم. Anchors؛ اشخاصی در شبکه بلاکچین استلار هستند که می‌توانند در صورت لزوم مبلغی واریز کرده و اعتبار را صادر کنند.

همان‌طور که وب‌سایت استلار اعلام می‌کند، آن‌ها به‌عنوان پلی بین ارزهای مختلف و شبکه بلاکچین استلار عمل می‌کنند. تمام معاملات پولی در شبکه استلار (به جز ارز دیجیتال بومی لومن) به صورت اعتبار صادر شده توسط مجریان انجام می‌شود.

مکانیسم بلاکچین استلار به شدت به Anchors بستگی دارد و باید به لنگرها به‌طور کامل اعتماد کنید تا کار را برای شما انجام دهند:

_ برای نگه‌داشتن سپرده شما

_ برای شما اعتبار صادر کنند

Anchors درواقع مفهومی جدید نیست. پی پال نمونه بسیار خوبی از لنگر است. بیایید نگاهی به نحوه عملکرد Paypal بیندازیم.

فرض کنید آلیس و باب از طریق پی پال در حال معامله هستند. آلیس مقداری پول به‌حساب پی پال خود ارسال می‌کند و مانده‌حساب پی پال وی به‌روز می‌شود. آلیس تصمیم می‌گیرد مقداری پول به باب بفرستد و پول را از مانده‌حساب PayPal برای وی ارسال می‌کند. تعادل PayPal باب به‌روز می‌شود و سپس باب می‌تواند مانده‌حساب را به‌حساب بانکی خود بازگرداند.

این تقریباً نحوه عملکرد Anchors در بلاکچین استلار است و با این حال، یک تفاوت عمده وجود دارد. همه لنگرها با یک شبکه یکسان به شبکه استلار متصل هستند و به دلیل همین اختلاف، سیستم سریع‌تر و قدرتمندتر است.

۵) مبادلات توزیع شده

یکی دیگر از مؤلفه‌های مهم سیستم بلاکچین استلار مبادلات است. برای درک این موضوع، باید بدانیم که پیشنهاد‌ها چیست. پیشنهاد‌ها؛ تعهدات عمومی برای مبادله یک نوع اعتبار با دیگری با نرخ از پیش تعیین شده است. صندوق استلار به نوعی بازار تبدیل می‌شود که به ما در خریدوفروش ارزهای مختلف کمک می‌کند.

همه پیشنهاد‌ها موجود در دفتر استلار، دفترچه سفارش را تشکیل می‌دهند. این شبکه دارای یک دفترچه سفارش برای جفت ارز صادرکننده و مبادله شده وجود دارد.

۶) معاملات چند ارزی

یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های بلاکچین، استلار معاملات چند ارزی آن است. این موضوع به این معنی است که آلیس می‌تواند USD خود را به‌صورت یورو برای باب ارسال کند. معاملات می‌توانند به یکی از روش‌های زیر اتفاق بیفتند (به‌منظور راحتی، USD / EUR را به‌عنوان نمونه در نظر می‌گیریم):

_ تبادل مستقیم: شبکه بلاکچین استلار می‌تواند در مبادله USD / EUR نگاه کند تا ببیند کسی قصد خرید یورو با دلار USD را دارد یا خیر. اگر شخصی در آنجا حضور داشته باشد، معامله فوراً اتفاق می‌افتد.

_ تبادل غیرمستقیم: این شبکه همچنین می‌تواند به دنبال افرادی باشد که درازای دریافت لومن به دنبال دریافت دلار هستند. آن‌ها می‌توانند آن شخص را درازای یورو به شخصی که به دنبال لومن است متصل کرده و معامله را انجام دهند.

_ زنجیره تبدیل: سرانجام، اگر هیچ یک از آن تبدیل‌ها در دسترس نباشد، شبکه می‌تواند زنجیره‌ای از تبدیل‌ها را ایجاد کند. به‌عنوان مثال. USD / INR، INR / BTC، BTC / XLM، XLM / EUR.
همه آنچه باید درباره بلاکچین استلار بدانید2

 

مکانیسم اجماع بلاکچین استلار

مکانیسم‌های اجماع عبارت‌اند از اینکه چگونه کارها در یک سیستم غیرمتمرکز انجام می‌شود. هدف اصلی یک سیستم غیرمتمرکز برای غلبه بر مشکل این است که حتی اگر برخی از بازیگران به طرز مخرب رفتار نمایند، باید کار کنند. از آنجایی که استلار در اصل یک انشعاب ریپل بود، آنها قبلاً سیستم RPCA (الگوریتم اجماع ریپل) را داشتند که یک الگوریتم بیزانس عملی (PBFT) می‌باشد.

یک نمای کلی در مورد نحوه کار PBFT

یک مجموعه از پیش تعریف شده اعتبارسنجی وجود دارد که توسط یک مقام مرکزی انتخاب می‌شود. این اعتبارها با توافق در مورد چیزهای مختلف ازجمله تأیید معاملات، سیستم را اداره می‌کنند. 66٪ از معتبرین باید به یک اجماع برسند که سپس در بلاکچین استلار ثبت شود.

تا زمانی که عناصر مخرب به بیش از 33٪ اجماع نرسند همه چیز یکپارچه اجرا می‌شود. بلاکچین استلار دارای این سیستم بود و پس از آن در سیستم PBFT خطاهایی یافت که مانع از رسیدن آن‌ها به اجماع می‌شود. پروفسور دیوید مازیزر از استنفورد برای بررسی این مسئله وارد کشور شد و فهمید که برخی موارد اساسی در سیستم PBFT وجود دارد. اولاً، او اظهار داشت که هر سیستم اجماع ناهمگام قطعی می‌تواند دو از سه ویژگی زیر داشته باشد:

_ایمنی

_ تضمین خاتمه یا ادامه کار

_ تحمل خطا

 به گفته وی، PBFT بیش از دو مورد دیگر قربانی ایمنی شد. اولاً این بدان معنی است که بسته شدن دفترچه و در دسترس بودن آن برای هر فردی چندین سناریوی خطر بالقوه را ایجاد می‌کند. دوما او مسئله «صحت اثبات‌شده» را مطرح کرد و سپس وی کل سیستم را مورد بررسی قرار داد و فهمید که الگوریتم تحت هر شرایطی از امنیت در امان می‌ماند.

بلاکچین استلار از آن زمان روی نسخه خود از الگوریتم اجماع بر اساس توافق‌نامه فدرال بیزانس (FBA) کار کرده است. این الگوریتم، پروتکل اجماع استلار با نام SCP نامیده می‌شود و به همین دلیل پایه استلار کاملاً بازنویسی شد.

آیا بلاکچین استلار می‌تواند یک بستر عالی ICO را ارائه دهد؟

تاکنون شاهد بودیم که بلاکچین استلار به‌عنوان یک بستر پرداخت چگونه عمل می‌کند.

وقتی یک پلتفرم ICO ایجاد می‌شود، چهار ویژگی وجود دارد که باید به دنبال آن باشید:

_ نقدینگی

_ کارایی

_ امنیت

_ راحتی در استفاده

1) نقدینگی

 یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که بیشتر سازندگان ICO دارند، لیست توکن هاست. یک سازنده ICO می‌تواند با یکی از موارد زیر روبرو شود:

_ مبادله می‌تواند برای لیست توکن آن‌ها زمان زیادی را ببرد.

_ صرافی ممکن است هزینه سنگینی را برای لیست درخواست کند.

 _صرافی ممکن است به‌هیچ‌وجه توکن را در لیست قرار ندهد.

 

بلاکچین استلار دارای یک DEX داخلی (مبادله غیرمتمرکز) است. این بدان معنی است که ICO می‌توانند نشانه‌های مربوطه خود را از روز اول لیست کنند و دیگر نیازی به شخص ثالث نیست. با این حال، ICO ها فقط به DEX محدود می‌شوند و آن‌ها آزادی کاملی دارند که توکن استلار خود را در مبادلات شخص ثالث نیز ثبت کنند.

۲) کارایی

بیایید عملکرد بلاکچین استلار را با محبوب‌ترین پلتفرم ICO در اتریوم، مقایسه کنیم. اگر بخواهیم عملکرد این حوزه را تفکیک کنیم، دو دسته وجود دارد که باید در نظر بگیریم:

_ سرعت

_ قیمت

_ زمان تأیید معامله سریع 3-5 ثانیه است.

 از نظر قیمت، بلاکچین استلار بسیار ارزان است. توسعه‌دهندگان از قیمت بالای گاز و مطالبات اتریوم سرخورده می‌شوند و استلار موانع کمی را برای ورود افراد تازه‌کار ارائه می‌دهد.

۳) امنیت

قراردادهای هوشمند اتریوم با استفاده از Solarity که یک زبان Turing-Complete است نوشته شده است. ماشینی که می‌تواند هر چیزی را محاسبه کند با توجه به فضای نامحدود حافظه موجود، Turing Complete نام دارد. در حال حاضر این برای تلفن‌های موبایل واقعاً جالب است، اما عوارض غیرضروری نیز ایجاد می‌کند. واقعیت موضوع این است که بیشتر Dapp ها به زبان Turing Complete احتیاج ندارند. این موضوع باعث نقطه‌ضعف اتریوم می‌شود.

هک DAO و Parity هردو به دلیل وجود یک اختلاف‌نظر در کد قرارداد هوشمند اتفاق افتادند. بعلاوه، یکی از بزرگ‌ترین دلایل کاهش سرعت اتریوم به این دلیل است كه هر گره در سیستم باید به‌طور جداگانه این قراردادهای پیچیده هوشمند را پردازش کند. سیستم بلاکچین استلار از یک کد ناقص Turing ساده استفاده می‌کند که به‌نوبه خود باعث امنیت بیشتر سیستم می‌شود.

۴) راحتی

سیستم بلاکچین استلار بسیار کاربرپسند است. در مرحله اول، ایجاد توکن برای هر توسعه دهنده Dapp بسیار آسان خواهد بود. آن‌ها ادعا می‌کنند که توکن های ساده را می‌توان در یک روز تولید کرد. ثانیاً، از آنجا که قراردادهای هوشمند توسط زبان‌های پیچیده‌ای مانند Solid کدگذاری نمی‌شوند، سازندگان ICO نیازی به هزینه کردن برای استخدام گران‌قیمت Solutions ندارند. سرانجام، سرمایه‌گذاران مجبور نخواهند شد تنها از لومن برای سرمایه‌گذاری در ICO های بلاکچین استلار استفاده کنند و آن‌ها آزادی استفاده از بیت کوین، اتریوم و لومن را دارند.

 

به نظر می‌رسد سازندگان ICO در حال حاضر در شبکه بلاکچین استلار شاهد ارزش هستند. به‌عنوان مثال، مدیرعامل شبکه Mobius، بزرگ‌ترین ICO در زمینه استلارمی باشد که 39 میلیون دلار سرمایه داشته است، گفت: «ما به اتریوم مانند AOL یا Myspace نگاه می‌کنیم.» شبکه MAD همچنین با استناد به دلایلی همچون تکامل چشمگیر و ایده آل استلار، هزینه کم، کارایی بالا و توسعه مداوم تصمیم گرفت تا ICO خود را بر روی بلاکچین استلار بسازد تا اتریوم.
همه آنچه باید درباره بلاکچین استلار بدانید3

 

بلاکچین استلار و لومن

همان‌طور که قبلاً گفته شد، لومن؛ نام توکنی است که در بلاکچین استلار استفاده می‌شود. قبل از تغییر اجماع در سال 2015، توکن ها «استلار» خوانده می‌شدند. لومن‌ها در درجه اول به دو هدف خدمت می‌کنند:

_ عمل به‌عنوان واسطه بین معاملات چند ارزی؛ همان‌طور که در بالا دیدیم، اگر کسی بخواهد دلار خود را به یورو تغییر دهد، باید آن را به XLM تغییر دهد تا در بلاکچین در تعامل باشد.

_ برای متوقف کردن معاملات اسپم؛ اسپم کردن شبکه با معاملات برای کاهش سرعت سیستم می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد و برای متوقف کردن این حمله، توکن استلار دو کار را انجام می‌دهد.

اولاً، استلار برای هر تراکنش هزینه کمی دارد. این امر باعث می‌شود اسپم‌ها از انجام چندین تراکنش جلوگیری کنند، زیرا این امر از نظر اقتصادی قابل دوام نیست.

ثانیاً، هر حساب در بلاکچین استلار حداقل 20 XLM را در خود جای داده است. این به اطمینان از صحت حساب کمک می‌کند و همان‌طور که قبلاً ذکر شد، 100 میلیارد XLM قبلاً از استلار استخراج شده است. قرار است بنیاد توسعه استلار (SDF) بر توزیع 95 میلیارد لومن (95٪) نظارت داشته باشد.

توزیع به این صورت اتفاق می‌افتد:

_ 50٪ در هر 10 سال ممکن است به میزان کم به افراد بیشتری داده شود. هرچه توزیع گسترده‌تر باشد، سیستم غیرمتمرکزتر خواهد شد.

 _ 25٪ به مشاغل دیگر و غیرانتفاعی داده می‌شود تا به افرادی که نمی‌توانند از طریق برنامه Signup Direct به بلاکچین استلار دسترسی پیدا کنند، برسد.

_ 20٪ به دارندگان بیت کوین و ریپل تعلق می‌گیرد.

_5٪ توسط بلاکچین استلار برای توسعه آینده و سایر هزینه‌های عملیات حفظ خواهد شد.

 

بلاکچین استلار دارای یک سیستم تورم ثابت است. هر سال تعداد کل لومن ها 1٪ افزایش می‌یابد. همچنین، همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، هر معامله همچنین دارای هزینه اسپم است؛ بنابراین، هر فردی که لومن داشته باشد می‌تواند رأی بدهد که وجوه موجود در استخر کجا خواهد رفت. هر هفته، لومن به حسابی توزیع می‌شود که بیش از 0.05٪ آرا از حساب‌ها را دریافت کند.

بلاکچین استلار پتانسیل عظیمی دارند و قطعاً رشد خوبی در آینده خواهد داشت. کیفیت مشارکت‌هایی که در استلار رخ داده بسیار چشمگیر است و همچنین بلاکچین استلار با رشد مداوم، تیم شگفت‌انگیز، مشاوران و مشاغل چشمگیر، مطمئناً افراد بیشتری را به خود جلب می‌کند و این موضوع نوید سودآوری بیشتری را می‌دهد.