از خودپرداز بیت‌کوین چه می‌دانید؟

از خودپرداز بیت‌کوین چه می‌دانید؟

1398/07/04
| 131

«اگر به دنبال جایگزینی برای کوین‌بیس می‌گردید، یک راه نسبتاً مدرن برای خرید بیت‌کوین و دیگر کوین‌های جایگزین پیش روی شماست؛ خودپرداز بیت‌کوین.»

خودپرداز بیت‌کوین همانند خودپردازهای معمولی می‌کند ولی به‌جای آن‌که پولتان را در یک حساب بانکی دریافت کنید به میزان متناسب با آن، بیت‌کوین در یک کیف پول دریافت می‌کنید که برای آن تعریف کرده‌اید. در حال حاضر، بیش از ۱۷۰۰ دستگاه خودپرداز بیت‌کوین در ۵۸ کشور مختلف وجود دارد. البته این دستگاه‌ها تنها راه خرید ارزهای دیجیتال به‌وسیله پول نقد نیستند. فارغ از این همه دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین، نزدیک به ۴۰ هزار سرویس‌هنده برای تبدیل بیت‌کوین به پول نقد و برعکس در دسترس قرار دارند.
در مورد خودپرداز بیت‌کوین

دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین اخیراً در مقالات اینترنتی سروصدای زیادی به پا کرده‌اند و نشانه‌ای از گسترش استفاده عمومی از بیت‌کوین بوده‌اند. امّا شاید این موضوع منحصر به شهرهای بزرگ دنیا باشد. برای سرگرمی هم که شده، یک بار آدرس خود را در برنامه Coin ATM Radar وارد کنید تا مشاهده کنید که چقدر مسیر باید برای رسیدن به یکی از این دستگاه‌ها طی نمایید.

استیون بوچکو (Steven Buchko) نویسنده‌ای در وب‌سایت CoinCentral است که اخیراً در مطلبی، تجربه‌ای شخصی‌اش را از یک خودپرداز بیت‌کوین در نزدیکی محل زندگی‌اش نوشته است: اینکه یک خودپرداز بیت‌کوین تنها چند بلوک از آپارتمانم، در پشت پمپ‌بنزین «چِورون» وجود داشت، واقعاً مرا شگفت‌زده کرد. چه کسی فکر می‌کرد که یک شهر تنها با ۱۴۰ هزار نفر جمعیت، در پیشانی پیشرفت کریپتوکارنسی قرار داشته باشد؟
 

اولین برداشت خودپرداز بیت‌کوین

پیدا کردن خودپرداز بیت‌کوین اندکی مشکل بود؛ چراکه پشت ردیف بطری‌های آب‌معدنی و چند قفسه کوچک پنهان شده بود. بعد از جابجایی یک سری از اجناس، فضای کافی در اختیار من قرار گرفت تا خرید ارز دیجیتالم  را شروع کنم. در صفحه خوشامدگویی، نرخ تبدیل برای سه ارز دیجیتال بیت‌کوین، دش و اتریوم نمایش داده می‌شد.

اولین برداشت خودپرداز بیت‌کوین

در اولین نگاه متوجه شدم که این تجربه چندان برای من ارزان تمام نمی‌شود. بیت‌کوین در اینجا حداقل هزار دلار بیشتر از نرخ بازار قیمت داشت؛ حدود ۱۷ درصد هزینه روی بیت‌کوین واقعاً منطقی نبود.

 مراحل مبادله با خودپرداز بیت‌کوین

بعد از انتخاب گزینه «خرید بیت‌کوین» به من اعلام شد که باید برای استفاده از خودپرداز بیت‌کوین، ثبت‌نام کنم. این موضوع به نظر عجیب می‌رسید؛ اینکه بخواهم برای خرید ارزی که به خاطر جنبه حریم شخصی، اینقدر محبوب شده، ثبت‌نام کنم. در هر صورت، تصمیم گرفتم که ادامه بدهم. چیزی برای پنهان کردن نداشتم. ابتدا از من درخواست شد که شماره تماسم را وارد کنم تا کلمه عبور یک‌بار مصرف خودم را دریافت کنم. خیلی راحت بود. پیامی را که حاوی کلمه عبورم بود، تقریباً به سرعت دریافت کردم. وقتی‌که پسوردم را وارد کردم، سپس نوبت به اسکن دو طرف گواهینامه رانندگی‌ام می‌رسید. این مورد، به‌نوعی تجاوز به حریم شخصی به نظر می‌رسید، ولی دوباره، کار را ادامه دادم.
 

حفظ حریم شخصی با خودپرداز بیت‌کوین

در آخرین گام ثبت‌نام، من باید از خودم عکس می‌گرفتم. این درواقع، زمانی بود که کاملاً توجه من نسبت به حریم شخصی جلب شد. در همین حال، کنجکاو بود که بقیه مراحل این فرآیند، چگونه اجرا می‌شوند؛ بنابراین از خودم یک عکس گرفتم و این ازجمله فداکاری‌هایی بود که برای نوشتن این مطلب انجام دادم. اولین تلاش من برای گرفتن سلفی، تأیید نشد؛ چون در آن لبخند نمی‌زدم! این واقعاً درخواست عجیبی بود، ولی من مشکی نداشتم. دوباره امتحان کردم و این بار دندان‌های سفید مرواریدم را به خودپرداز بیت‌کوین نشان دادم. این تکنیک جواب داد و درنهایت، زمان خرید بیت‌کوین فرا رسید. البته، نه دقیقاً.

صفحه بعدی به من اطلاع داد که ثبت‌نام من کامل شده، ولی هنوز به تأیید نرسیده است. این فرآیند ممکن است حداکثر ۵ دقیقه طول بکشد. مطمئنم که این برآورد خودپرداز بیت‌کوین کاملاً خوش‌بینانه انجام شده بود. من می‌توانستم به شکلی عجیب‌وغریب در پمپ‌بنزین منتظر تأییدم بمانم یا اینکه قید امروز را بزنم و فردا دوباره بیایم. من گزینه دوم را انتخاب کردم.
 مراحل مبادله با خودپرداز بیت‌کوین

خرید بیت‌کوین با خودپرداز بیت‌کوین

روز بعد دوباره، مستقیم سراغ خودپرداز بیت‌کوین رفتم. مطمئناً مسئول پمپ‌بنزین تاکنون چنین کاری را از سوی یک شخص ندیده بود. بعد از یک سری صحبت‌ها فهمیدم که آن‌ها خودپرداز بیت‌کوین را از چند ماه قبل به اینجا آورده‌اند، ولی تا به حال، کار زیادی با آن انجام نشده. البته من از گفتن این موضوع که بطری‌های نوشیدنی با این ارتفاع جلوی دستگاه، مطمئناً کمکی در این رابطه نمی‌کنند، خودداری کردم. فروشنده، خودش چندان اطلاعی در مورد خودپرداز بیت‌کوین یا در کل، ارزهای دیجیتال نداشت. دوباره در دستگاه، باید شماره تلفنم را وارد می‌کردم تا کلمه عبورم را دریافت کنم.
 

 تولید کد QR با خودپرداز بیت‌کوین

موفق شدم. حالا بالاخره می‌توانستم آدرس کیف پولم را برای دریافت بیت‌کوین وارد کنم. وارد حساب کاربری کیف پولم در گوشی‌ام شدم و کد QR را تولید کردم. این در حالی بود که زمان استفاده من از دستگاه خودپرداز بیت‌کوین تمام شد و باید دوباره شماره تلفنم را وارد می‌کردم. خدا رو شکر که عجله‌ای برای انجام کار نداشتم. البته وارد کردن اطلاعات کیف پولم راحت‌تر از چیزی بود که انتظار داشتم. اسکنری که بر روی دستگاه خودپرداز وجود داشت به‌راحتی تصویر گوشی‌ام را دریافت کرد. بعد از مشکلی که دیروز با گرفتن سلفی داشتم، فکر می‌کردم که مشکل امروز نیز همین باشد. در صفحه بعدی، می‌توانستم آدرس خود را تأیید کنم و یک سری اسکناس در دستگاه قرار دهم.

یک اسکناس ۱۰ دلاری گذاشتم و تراکنشم را تأیید کردم. سپس یک پیام تأیید برایم آمد و این‌طور به من اعلام شد که این تبدیل‌ها معمولاً چند دقیقه طول خواهد کشید. وقتی به خانه رسیدم، کیف پول بیت‌کوینم را بررسی کردم و مطمئن شدم که پول‌هایم سر جایشان هستند. خودپردازها وسیله‌ای ایده‌آل برای مردمی هستند که به یک حساب بانکی دسترسی ندارند و همین‌طور کسانی که می‌خواهند ارتباطشان را با سیستم مالی کنونی قطع کنند. با گسترش استفاده از بیت‌کوین برای پرداخت هزینه‌ها در سراسر جهان، می‌توان پیش‌بینی کرد که این خودپردازها به وسیله‌ای محبوب برای جهان‌گردها تبدیل شوند؛ چراکه آنها می‌خواهند از نرخ‌‌های مبادله‌ای ضعیف در صرافی‌های کشورهای مختلف دور بمانند.
خرید بیت‌کوین با خودپرداز بیت‌کوین
افزایش محبوبیت دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین نشانه‌ای خوب از قدم‌هایی است که به سمت فراگیر شدن استفاده از کریپتوکارنسی‌ها برداشته می‌شود. با ارتقای تکنولوژی و مدیریت بهتر نرخ‌های مبادله‌ای، هیچ شکی نیست که دستگاه‌هایی مانند این به صورت گسترده در شهرها، چه بزرگ و چه کوچک، در سراسر جهان استفاده خواهند شد.