مقایسه ریپل و اتریوم

مقایسه ریپل و اتریوم

1398/06/29
| 129

«احتمالاً شما تاکنون در مورد ریپل و اتریوم شنیده‌اید، اما شاید اطلاعات کاملی درباره تفاوت‌های آن‌ها نداشته باشید. خوب، شما قطعاً به‌جای درستی آمده‌اید، در این راهنما تحت عنوان «مقایسه ریپل و اتریوم»، سام اکسچنجر قصد دارد تمام آنچه که باید درباره تفاوت این دو ارز دیجیتال بدانید را مطرح کند.»

آیا می دانید که در 2017 دسامبر 29، ارز دیجیتال ریپل از اتریوم پیشی گرفت و به دومین ارز دیجیتال باارزش در جهان تبدیل شد! البته این موضوع خیلی طول نکشید، اما بالاخره این اتفاقی بود که رخ داد.

به هر حال در این راهنمای سام اکسچنجر مقایسه ریپل و اتریوم، ما در ابتدا به مقایسه اصول اولیه این دو ارز دیجیتال و همچنین چگونگی عملکرد آن‌ها می‌پردازیم.
 

پس از آن ما نگاهی به اعضای تیم اصلی هر دوی آنها و مکانیزم اجماع آن‌ها می‌اندازیم. درنهایت، درباره چگونگی اجرای دو پروژه صحبت خواهیم کرد.

بیایید به بخش اول راهنمای مقایسه ریپل و اتریوم برویم و اصول اولیه بلاکچین آنها را مقایسه کنیم.
 

اصول اولیه ریپل و اتریوم

ریپل و اتریوم بر روی تکنولوژی بلاکچین اجرا می‌شوند. این امر اجازه می‌دهد تا مردم از هر نقطه‌ای در جهان در کسری از ثانیه وجهی را ارسال و دریافت کنند.

هر دو بلاکچین سکه منحصربه‌فرد دیجیتال خود را دارند که به شما امکان خریدوفروش و انجام بسیاری از معاملات را می‌دهد. با این حال، برخی تفاوت‌های کوچکی وجود دارد که در ادامه مقایسه ریپل و اتریوم به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. بیایید با بررسی اتریوم بحث مقایسه ریپل و اتریوم را شروع کنیم.اصول اولیه ریپل و اتریوم

اتریوم چیست؟

 شرکت Ethereum Vitalik Buterin، در سال 2015 توسط توسعه‌دهنده‌ای روسی_کانادایی، Vitalik Buterin تأسیس شد. اتریوم اولین پروژه بلاکچینی است که به مردم اجازه ایجاد و ورود به توافقات قراردادهای هوشمند را داد. در نتیجه با استفاده از قابلیت های بیت کوین، فقط جهت معاملات مالی مناسب گسترش یافته است.

قراردادهای هوشمند توافق شده بر اساس شرایطی که از قبل برنامه ریزی شده که به موجب آن به طور خودکار در شرایط پیش آمده، یک معامله پردازش می شود.

به عنوان یک مثال، به وضعیت زیر نگاهی کنیم:

_ جان و باب می‌خواهند بر نتیجه جام جهانی فوتبال شرط‌بندی کنند.

_ جان و باب وارد یک قرارداد هوشمند می‌شوند که می‌گوید اگر برزیل برنده جام جهانی شود، جان 10 اتریوم دریافت می‌کند. با این حال، در صورتی که برزیل برنده نشود، باب 5 اتریوم دریافت می‌کند.

_ اکنون جان باید 10 اتریوم در قراردادهای هوشمند قرار داده و باب نیز باید 5 اتریوم قرار بدهد.

_ بلاکچین اتریوم با جستجوی هزاران وب‌سایت به‌سرعت متوجه می‌شود که چه تیمی برنده جام جهانی شده است.

_ به‌محض این‌که نتیجه تائید شد، قراردادهای هوشمند به‌صورت خودکار شروع به پرداخت اتریوم می‌کنند.

_ همه این موارد بدون نظارت شخص ثالث قابل تحقق است.

همانطور که شما از این مثال متوجه شدید، اتریوم به یک شخص ثالث برای تائید یا بررسی معامله نیازی ندارد، به این معنی که یک سیستم غیرمتمرکز است. این به این معنی است که شبکه توسط فرد یا شرکت و یک بانک مرکزی یا دولت کنترل نمی‌شود.

در عوض یک معامله توسط جامعه اتریوم و یا ماینر ها تائید می‌شود. ماینر ها به‌سادگی با دستگاه‌های تخصصی به شبکه اتریوم متصل می‌شوند که اجازه می‌دهد تا آن‌ها معاملات بر روی بلاکچین اتریوم را تائید کنند. این مورد نیاز به یک واسطه شخص ثالث را برطرف می‌کند.

به هر حال بلاکچین اتریوم ارز دیجیتال مخصوص خود را به نام اتر دارد ETH. برخلاف بیت کوین، به‌زودی حداکثر 21 میلیون سکه پوش خواهد داد که هیچ ارز دیگری این میزان را پوشش نداده است. حال با توجه به مؤسس آن Vitalik Buterin، این مقدار به‌زودی به حدود 100 میلیون سکه خواهد رسید.

 

بلاکچین ریپل چیست؟

بلاکچین ریپل برای اولین بار در سال 2012، در مقایسه ریپل و اتریوم سه سال قبل از اتریوم ساخته شده است. این بلاکچین توسط یک سازمان خصوصی که Ripple Labs نامیده می‌شد و در سان‌فرانسیسکو واقع شده بود، طراحی و ساخته و راه‌اندازی شد.

هدف بنیان‌گذاران، ایجاد یک پروتکل بلاکچین بود که بتواند سیستم پرداخت مرزی که توسط بانک‌ها برای انتقال وجوه به خارج از کشور استفاده می‌شود را به چالش بکشد. اگرچه آزمایشگاه ریپل به‌طور خاص بر صنعت بانکداری تمرکز می‌کند، هرکسی می‌تواند از بلاکچین ریپل برای ارسال و دریافت وجه استفاده کنید. هر کس همچنین می‌تواند سکه ریپل (XRP) را در بازار آزاد معامله کند.

 اغلب کمی سردرگمی در مورد تفاوت بین ریپل و XRP وجود دارد که ما سعی می‌کنیم آن را به زبان ساده توضیح دهیم. پروتکل بلاکچین که به افراد و بانک برای ارسال و دریافت وجه اجازه می‌دهد، ریپل نام دارد. این یک تکنولوژی واقعی است که شبکه اینترنتی از آن پشتیبانی می‌کند.

نام ارز دیجیتالی که در بلاکچین ریپل استفاده می‌شود XRP است که برای نشان دادن ارزش معامله به کار می‌رود. در مقایسه ریپل و اتریوم، پروتکل ریپل نیز به‌واسطه یا اشخاص ثالث به‌منظور بررسی انتقال وجوه، نیازی ندارد. به این معنی که مردم می‌توانند به‌صورت کاملاً همتا به همتا سکه XRP ارسال و دریافت کنند.

توجه: همتا به همتا به معنای فردبه‌فرد است. در زمان نوشتن مقاله مقایسه ریپل و اتریوم در سال 2018، 60 میلیارد سکه ریپل از حداکثر ظرفیت 100 میلیارد در گردش می‌باشد.

بنابراین، اکنون که شما می‌دانید اصول اولیه ریپل و اتریوم چیست، در قسمت بعدی راهنمای مقایسه ریپل و اتریوم درباره چگونگی عملکرد دو بلاکچین صحبت می‌کنیم.
بلاکچین ریپل چیست؟

مقایسه ریپل و اتریوم از نظر عملکرد بلاکچین

اتریوم

هنگامی که یک کاربر تصمیم به انتقال وجه به فرد دیگری از طریق بلاکچین اتریوم دارد، بلاکچین اتریوم می تواند این کار را در حدود 16 ثانیه بدون توجه به محل فرستنده یا گیرنده انجام دهد.

بنابراین بلاکچین اتریوم بسیار سریع تر از بلاکچین بیت کوین است که به‌طور معمول پردازش معاملات آن در حدود 10 دقیقه طول می‌کشد. درست مانند بیت کوین، بلاکچین اتریوم نیز محبوبیت بسیاری کسب کرده است و به همین دلیل هزینه‌های معامله کمی گران‌تر شده است.

در شلوغ‌ترین دوره بلاکچین اتریوم در ژانویه سال 2018، هزینه‌های معامله به‌طور متوسط ​​$ 4 بوده که برای انتقال وجوه اندک صرفه اقتصادی نداشته است. با این حال، در طی زمان این میزان هزینه معامله به کمتر از 1 $ کاهش یافته است.

یک مسئله نگران‌کننده برای توسعه‌دهندگان اتریوم توانایی شبکه جهت مقیاس‌پذیری معاملات است. مقیاس‌پذیری توسط مردم برای انتقال تعداد معاملات پردازش شده در هر ثانیه توسط بلاکچین و میزان توسعه بلاکچین توسط تعداد معاملات استفاده می‌شود.

حتی در خارج از صنعت بلاکچین، نیز هر سیستم حداکثر میزان مشخصی معاملات را می‌تواند در هر مقیاس انجام دهد. به‌عنوان مثال، صادر کننده ویزا می‌تواند حداکثر 50،000 معاملات در هر ثانیه پردازش کند که تقریباً 30 برابر بیشتر از پردازش موردنیاز است. متأسفانه، اتریوم تنها قادر به پردازش حداکثر 15 معاملات در ثانیه می‌باشد. در صورت استفاده از آن در سطح جهانی، خصوصاً اگر بخواهد فناوری هوشمند خود را در سراسر جهان به تصویب برساند، باید این امر را به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشد.

برای مثال این موضوع در اواخر سال 2017 مشکل‌ساز شد، چراکه بلاکچین اتریوم در حالی که برنامه dApp شبکه اتریوم Crypto-Kitties، برای پردازش معاملات بیشتر از توانایی و ظرفیت سیستم تلاش می‌کرد خراب شد.

تیم از این مشکلات آگاه است و در حال کار بر روی چند راه‌حل است که احتمالاً بعداً به نتایج خوبی دست پیدا کنند.

 

مقایسه ریپل و اتریوم از نظر بلاکچین ریپل

وقتی صحبت از عملکرد بلاکچین ریپل می شود، تفاوت های واضحی در مقایسه ریپل و اتریوم وجود دارد. وقتی کاربری سکه‌های XRP را برای شخص دیگری می‌فرستد، به‌طور متوسط ​​4 ثانیه تا تائید معامله طول می‌کشد. اگرچه بلاکچین اتریوم در 16 ثانیه هنوز عملکرد قابل قبولی دارد، اما این امر موجب می‌شود بلاکچین ریپل حدود 4 برابر سریع‌تر شود. هزینه‌های معامله نیز هنگام استفاده از بلاکچین ریپل در مقایسه ریپل و اتریوم به‌طور قابل‌توجهی پایین‌تر است. برای هر تراکنش هزینه استاندارد ۰.۰۰۰۰۱ XRP وجود دارد. حتی زمانی که سکه XRP در اوایل سال 2018 به حداکثر 3.29 دلار رسید، این رقم فقط 0.0000329 دلار بود! این مبلغ به حدی کم است که ارسال پول با استفاده از ریپل عملاً رایگان محسوب می‌شود.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های بحث مقایسه ریپل و اتریوم مقیاس‌پذیری را در نظر می‌گیرد. من قبلاً اشاره کردم که اتریوم فقط می‌تواند حدود 15 معاملات در ثانیه پردازش کند در صورتی که ریپل می‌تواند حدود 1.500 معامله را در ثانیه پردازش کند که به‌طور قابل‌توجهی مقیاس‌پذیری بالاتری از اتریوم دارد.

در نهایت، در مقایسه ریپل و اتریوم از لحاظ عملکرد، مطمئناً ریپل بلاکچین بهتری برای پردازش معاملات است. این امر موجب می‌شود که فناوری ریپل برای صنعت پرداخت‌های مرزی بسیار هدفمند باشد. عملاً هر بانکی در جهان در حال حاضر از یک واسطه‌گر مالی به نام SWIFT استفاده می‌کند که به بانک‌ها اجازه تجارت بین‌المللی را می‌دهد. بااین‌حال، سیستم SWIFT کند و گران است و در مقایسه با آن ریپل برای معاملات بین بانکی ایده آل است. بنابراین، حالا که می‌دانید این دو بلاکچین چگونه عمل می‌کنند، در قسمت بعدی راهنمای مقایسه ریپل و اتریوم ما قصد دارم به‌طور خلاصه در مورد اعضای دو تیم صحبت کنیم.
مقایسه ریپل و اتریوم از نظر بلاکچین ریپل

مقایسه ریپل و اتریوم از نظر اعضای بلاکچین اتریوم

تیم اصلی پشتیبانی پروژه اتریوم بنیاد اتریوم است که از جمعی از توسعه‌دهندگان بسیار ماهر تشکیل شده است. این بنیاد مسئولیت ترویج، توسعه، پشتیبانی و آموزش مردم در مورد پلتفرم اتریوم را بر عهده دارد. این تیم توسط بنیانگذار اتریوم، Vitalik Buterin هدایت می‌شود. با این حال به‌عنوان یک پروژه غیرمتمرکز و با منبع باز، برای ایجاد هرگونه تغییر در بستر اتریوم، آنها باید اکثریت آراء جامعه را دریافت کنند. نمونه‌ای از این Ethereum Split بود که از بلاکچین اتریوم جدا شد و اکنون اتریوم کلاسیک نامیده می‌شود.

اکثر کاربران اتریوم می‌خواستند از بلاکچین اصلی یک انشعاب ایجاد کنند، زیرا یک هکر بیش از 50 میلیون دلار ارزش ETH را به سرقت برده بود. اگر اکثر مردم نمی‌خواستند این انشعاب ایجاد شود، پس این امکان وجود نداشت.

 

مقایسه ریپل و اتریوم از نظر اعضای بلاکچین ریپل

از طرف دیگر، در مقایسه ریپل و اتریوم ریپل XRP کمی متفاوت است. این شرکت توسط شرکت مادر Ripple Labs اداره می شود که می‌تواند تغییراتی در فناوری اساسی ایجاد کند. آزمایشگاه‌های ریپل در سانفرانسیسکو مستقر می‌باشند و آن‌ها کسانی هستند که با صنعت مالی همکاری می‌کنند. چهره اصلی ریپل، مدیرعامل سازمان برد گارلینگ هاوس است. گارلینگ هاوس بسیار مشهور است، زیرا او اغلب در برنامه‌های تلویزیونی زنده حضور دارد. یکی دیگر از چهره‌های مشهور Ripple Labs رئیس شرکت، Chris Larsen است که به‌طور منظم در تلویزیون ظاهر می‌شود.

طبق اعلام Forbes، لارسن 5.19 میلیارد سکه XRP را در اختیار دارد. مسئله اصلی این است که 40 میلیارد سکه باقی‌مانده (40٪) توسط آزمایشگاه‌های ریپل نگهداری و کنترل می‌شوند. این درصد قابل‌توجهی است، به همین دلیل برخی افراد ریپل را متمرکز می‌نامند. اگر مقدار زیادی XRP در بازار آزاد توسط یکی از این افراد به فروش برسد، آنگاه به‌طور بالقوه می‌تواند قیمت خود را کاهش دهد. این عملکرد بسیار متفاوت از اتریوم است، زیرا بلاکچین اتریوم کنترل چنین مقدار قابل‌توجهی سکه را ندارد؛ بنابراین، اکنون که شما رهبران اصلی پشت هر پروژه را می‌شناسید، در قسمت بعدی راهنمای مقایسه ریپل و اتریوم قصد داریم درباره پروتکل اجماع اتریوم و ریپل صحبت کنیم.

 

مقایسه ریپل و اتریوم از نظر پروتکل اجماع

اگر راهنمای سام اکسچنجر در مورد مقایسه ریپل و اتریوم را تا این لحظه مطالعه کرده‌اید، اکنون می‌دانید که آن‌ها هر دو غیرمتمرکز هستند، به این معنی که هیچ شخص ثالث یا واسطه‌ای برای تائید و کنترل انتقال وجوه لازم نیست. با این حال، هر دو بلاکچین روش خاص خود را برای انجام این کار دارند که در ادامه توضیح خواهم داد.

اگر بخواهیم توضیح مختصری درباره مکانیسم اجماع بدهیم باید بدانید از آنجا که بلاکچین یک سیستم مرکزی ندارد که معاملات را تائید کند، در عوض این مسئولیت را در چندین دستگاه توزیع می‌کنند. در دنیای ارز دیجیتال، این دستگاه‌ها «گره» نامیده می‌شوند.

 قبل از تائید معامله و ارسال به بلاکچین، درصد مشخصی از گره‌ها باید درباره تائید معامله به توافق برسند. هنگامی که آن‌ها به توافق می‌رسند، «اجماع» نامیده می‌شود. برای انجام این کار، شبکه به یک الگوریتم رمزنگاری متکی است که تضمین می‌کند افراد وجهی را ارسال کنند و همچنین اطمینان حاصل می‌کند که همین بودجه دو بار هزینه نمی‌شود. بیایید با بررسی اینکه چگونه اتریوم به اجماع می‌رسد شروع می‌کنیم.
مقایسه ریپل و اتریوم از نظر پروتکل اجماع

اتریوم: اثبات کار

اگرچه اتریوم شش سال پس از اولین ارز دیجیتال، بیت کوین، ایجاد شد، اما هنوز هم از همان مکانیسم اجماع به نام «اثبات کار» استفاده می‌کند. ساده‌ترین روش برای درک چگونگی عملکرد اثبات کار، تفکر در مورد یک معمای بسیار پیچیده است. بلاکچین اتریوم یک معمای تصادفی را ایجاد می‌کند که آن‌قدر پیچیده است که هیچ انسانی نمی‌تواند به‌تنهایی آن را حل کند. در نتیجه، «گره» لازم است.

 هر گره‌ای که به شبکه اتریوم وصل شده است، سعی می‌کند این معما را به‌صورت آزمون‌وخطا حل کند. این بدان معناست که دستگاه همچنان جواب معما را حدس می‌زند تا بتواند جواب را درست دریافت کند! به‌محض انجام این کار، شبکه می‌تواند تائید کند که معامله معتبر است. کمی شبیه به یک بازی است، زیرا هرکدام از گره‌ها می‌توانند جواب را پیدا کنند در ابتدا اتر پاداش می‌گیرند.

در اصل، هرقدر قدرت محاسباتی فرد بالاتر باشد، شانس بیشتری برای کسب پاداش استخراج دارد. مدل اثبات کار استفاده‌شده توسط اتریوم با بیت کوین کمی متفاوت است، زیرا از چیزی به نام Ethash استفاده می کند. برای جلوگیری از استفاده سخت‌افزار گران‌قیمت موسوم به ASIC، Ethash نصب شد. این یک مشکل اساسی برای بیت کوین محسوب می‌شود، زیرا افراد با بیشترین پول همیشه بهترین شانس کسب پاداش استخراج را دارند زیرا می‌توانند مقادیر زیادی از ASIC را خریداری کنند.

این امر باعث شده است که فقط 4 استخر معدن به‌طور منظم بیش از 50٪ از کل پاداش‌های بیت کوین را کسب کنند. Ethash اطمینان می‌دهد که فقط GPU اساسی می‌تواند برای استخراج اتریوم استفاده شود. به این معنی که این سیستم بسیار عادلانه‌تر است. با این حال، در مارس 2018 گزارش شد که سازنده ASIC Bitmain در حال ساخت ASIC است که می تواند با شبکه اتریوم سازگار باشد.

 یکی از موضوعات اصلی مدل اثبات کار اتریوم این است که قادر به مقیاس زیاد معاملات نیست. این شبکه تنها قادر به انجام حداکثر 15 معاملات در ثانیه است. خبر خوب این است که تیم اتریوم در این زمینه تلاش می‌کند. به حرکت بلاکچین اتریوم به سمت سازوکار جدید اجماع به نام اثبات سهام و همچنین نصب دو پروتکل جدید بهنام‌های Shading و Plasma هزاران تراکنش در هر ثانیه می‌تواند پردازش شود. بنابراین، اکنون که می‌دانید بلاکچین اتریوم چگونه به اجماع می‌رسد، قسمت بعدی راهنمای Ripple مقایسه ریپل و اتریوم قصد دارد ببیند ریپل چگونه این کار را انجام می‌دهد.

 

ریپل: توافقنامه بیزانس فدرال

ریپل مکانیسم اجماعی به نام توافقنامه بیزانس فدرال (FBA) نصب کرده است. این مدل خاص نسبت به اثبات کار کمی متفاوت است. انتخاب گره ها فقط برای اعتماد به تعداد معینی از گره‌های دیگر که «حلقه» نامیده می‌شوند، لازم است. کل شبکه ریپل از حلقه‌های مختلفی تشکیل شده است که با یکدیگر همپوشانی دارند به این معنی که به هر طریقی گره‌ها به هم وصل شده‌اند. مهم‌ترین تفاوت در مقایسه ریپل و اتریوم این است که برخلاف اتریوم که به هر شخصی که دارای GPU است کمک می‌کند تا در این شبکه مشارکت داشته باشد، ریپل از چیزی به نام Validators Transaction استفاده می‌کند. تنها افرادی که می‌توانند به یک اعتباردهنده معاملات تبدیل شوند، بانک‌هایی هستند که از فناوری ریپل استفاده می‌کنند.
ریپل توافقنامه بیزانس فدرال

نتیجه‌گیری

اگر این راهنما را از ابتدا تا انتها خوانده باشید، اکنون باید درک خوبی از نحوه عملکرد هر بلاکچین و آنچه آن‌ها را از هم متمایز می‌کند، داشته باشید. اگرچه هر دو پروژه از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند، اما بخش‌های کاملاً متفاوتی را هدف قرار می‌دهند. بااین‌حال، وقتی نوبت به مقایسه عملکرد واقعی این دو می‌رسد، ریپل بلاکچین بهتری است. معاملات XRP نه تنها سریع‌تر و ارزان‌تر هستند، بلکه می‌توانند مقیاس‌پذیری بالاتری از اتریوم نیز دارند.

چه کسی می‌داند، شاید در آینده اتریوم با تغییر سیستم اجماع و بهبود مقیاس‌پذیری بلاکچین خود عملکرد بهتری نسبت به ریپل داشته باشد. به نظر من، هر دو پروژه آینده‌ای روشن در صنعت بلاکچین دارند. نظر شما چیست؟ آیا مطمئن هستید که اتریوم قادر به پیشرفت فناوری خود خواهد بود؟ با توجه به مقایسه ریپل و اتریوم به سرمایه‌گذاری در کدام یک از این دو بلاکچین علاقه دارید؟

متخصصان ما در سام اکسچنجر می‌توانند شما را در زمینه سرمایه‌گذاری در هرکدام از این دو بلاکچین و دنیای ارز دیجیتال راهنمایی کنند.