موقعیت شورت و لانگ چیست؟ راهنمای انجام معاملات مارجین در این دو موقعیت

موقعیت شورت و لانگ چیست؟ راهنمای انجام معاملات مارجین در این دو موقعیت

1398/09/22
| 110

موقعیت شورت و لانگ یکی از اصطلاحاتی هستند که اطلاع از آنها برای کسب بیشترین میزان سودآوری در بازار های نزولی و صعودی اهمیت دارد. موقعیت شورت و لانگ دو موقعیت اصلی در رابطه با نوسانات بازار اند. برخی از سرمایه‌گذاران در صورت بالا رفتن قیمت بازار از مزایای آن بهره می‌برند و برخی دیگر در صورت پایین آمدن قیمت بازار سود می‌برند.
 

 این دو موقعیت توسط نماد گاو و خرس نشان داده می‌شوند، که هر دو روند بازار را توصیف می‌کنند. گاو نر به سرمایه‌گذارانی اشاره دارد که روند بازار را صعودی پیش‌بینی می‌کنند، درحالی‌که خرس به سرمایه‌گذارانی اشاره می‌کند که روند بازار را نزولی پیش‌بینی می‌کنند. اجازه دهید در ادامه به تفسیر ویژگی‌های هر دو موقعیت شورت و لانگ بپردازیم.

موقعیت لانگ چیست؟

موقعیت لانگ شرایطی است که سرمایه گذار سهمی را خریداری می‌کند و انتظار دارد که در آینده ارزش بالاتری را به دست آورد تا سرانجام آن را با قیمت بالاتر بفروشد و سود کسب کند. ایده اصلی موقعیت لانگ بدین صورت است که سرمایه‌گذار برای مدتی از ارز دیجیتالی که خریده است سود می‌برد و در نهایت با فروش آن به قیمت بالاتر سود بیشتری به دست می‌آورد.

برای مثال سهام یک شرکت را تصور کنید که شما ۱۰۰ سهم شرکت را با قیمت پایین خریداری می‌کنید و پس از مدتی که قیمت بالا رفت می‌توانید آن را بفروشید و درعین‌حال در این مدت می‌توانید از سهام شرکت سود دریافت کنید. همچنین هیچ محدودیت زمانی برای مدت نگهداری سهام و یا ارز دیجیتال تا رسیدن به سود وجود ندارد.

موقعیت شورت چیست؟

موقعیت شورت زمانی اتفاق می‌افتد که شما انتظار دارید قیمت یک چیزی پایین بیاید، و از این طریق درآمد کسب کنید. به جای خرید سهم، شما سهم را از شخص دیگری وام می گیرید و آنها را می فروشید، با این قول که می توانید آن سهم را در مدت زمانی مشخص جایگزین کنید. به عنوان مثال، اگر فکر می کنید قیمت ارز دیجیتالی در حال کاهش است، می‌توانید آن را از فردی قرض بگیرید و با قولی مبنی بر تعویض آن‌ها در مدت سه ماه، آن‌ها را بفروشید و از این طریق سود کسب کنید.
 

قرارداد دو طرفه موقعیت شورت و لانگ

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که موقعیت شورت و لانگ در هنگام قرارداد دو طرفه دارای معانی مختلفی هستند. قراردادهای دو طرفه توافقی است که دو طرف به منظور انجام معامله با قیمت یا تاریخ از پیش تعیین شده به آن می رسند. در قراردادهای دو طرفه می توان اختیار فروش و یا اختیار معامله را انتخاب کرد، با این که اولی به فرد این امکان را می دهد که سهم خود را با قیمت مشخص خریداری کند، و دومی این امکان را به فرد می‌دهد که بتواند سهمی را با قیمت مشخص یا قبل از تاریخ معینی بفروشد. گزینه اختیار معامله معمولاً یک موقعیت لانگ هستند در حالی که گزینه اختیار فروش معمولاً یک موقعیت شورت را در یک قرارداد نشان می دهند.
موقعیت شورت و لانگ یکی از اصطلاحاتی

کسب سود با موقعیت شورت و لانگ

نکته دیگری که باید درباره موقعیت شورت و لانگ بدانید نحوه کسب سود بواسطه این موقعیت است. با موقعیت لانگ، وقتی قیمت ارز بالا می رود، درآمد کسب می کنید. به عنوان مثال، اگر شما 50 دلار بخرید و 60 دلار قیمت آن بالا برود، برای هر سهم 10 دلار سود کسب کرده اید. از طرف دیگر، در موقعیت شورت قیمت سهام پایین می آید. به عنوان مثال، اگر شما ارزی را به ازای هر سهم 50 دلار به فروش می رسانید و سپس آن به قیمت 40 دلار کاهش یابد، برای هر سهم 10 دلار سود کرده‌اید، زیرا از فروش آن به ازای هر سهم 50 دلار درآمد کسب کرده‌اید و فقط برای خرید دوباره آن باید 40 دلار برای هر سهم پرداخت کنید.

بررسی خطرات احتمالی موقعیت شورت و لانگ

طبیعی است که سرمایه‌گذاری‌ها همیشه مطابق انتظار نیستند و ممکن است در موقعیت شورت و لانگ به دلیل برخی پیش بینی های اشتباه متحمل ضرر بسیاری شوید. در موقعیت لانگ، بیشترین چیزی که می توانید از دست بدهید سرمایه شما است. به عنوان مثال، اگر 50 دلار برای هر سهم پرداخت کنید و قیمت سهم شما سقوط کند، 50 دلار برای هر سهم سرمایه‌گذاری خود از دست می‌دهید. اما در یک موقعیت شورت، محدودیتی برای ضررهای شما وجود ندارد زیرا هیچ محدودیتی برای افزایش قیمت آن سهم وجود ندارد. به‌عنوان مثال، اگر شما ارز دیجیتال خود را با قیمت 50 دلار به فروش می‌رسانید و وقتی که مجبور به خریداری مجدد آن‌ها هستید، قیمت آن به 200 دلار برسد، برای خرید مجدد هر سهم 150 دلار باید بپردازید.

قرارداد آتی چیست؟

معاملات آتی قراردادهای مالی هستند که طرفین را ملزم به معامله یک دارایی در تاریخ و قیمت از پیش تعیین شده در آینده می‌کنند. در اینجا خریدار باید خرید کند یا فروشنده باید دارایی خود را با قیمت تعیین شده، صرف نظر از قیمت فعلی بازار در تاریخ انقضا بفروشد. قراردادهای آتی در موقعیت‌های لانگ کاربرد دارند. قراردادهای آتی به معامله گران اجازه می‌دهد تا قیمت دارایی یا کالای اساسی را قفل کنند. این قراردادها دارای تاریخ انقضا هستند و قیمت‌هایی را تعیین می‌کنند که از قبل مشخص هستند. معاملات آتی با ماه انقضا مشخص می‌شوند.

استفاده از قرارداد آتی

بازارهای آتی معمولاً از اهرم‌های بالایی استفاده می‌کنند. اهرم به معنای این است که تریدر هنگام ورود به دنیای تجارت نیازی به قرار دادن 100٪ مقدار ارزش قرارداد را ندارد. در عوض، کارگزار به مبلغ حاشیه اولیه احتیاج دارد که شامل بخشی از کل ارزش قرارداد است. مبلغی که توسط کارگزار نگهداری می‌شود بسته به‌اندازه قرارداد، اعتبار سرمایه‌گذار و شرایط و ضوابط کارگزار می‌تواند متفاوت باشد.

مبادله‌ای که در آن معاملات آینده تعیین می‌شود که آیا قرارداد برای تحویل فیزیکی است یا اینکه می‌تواند به‌صورت نقدی تسویه شود. یک شرکت ممکن است یک قرارداد تحویل فیزیکی را وارد کند تا قیمت کالای مورد نیاز خود را برای تولید محصولات خود در بازار بیفتد.
ویژگی‌های هر دو موقعیت شورت و لانگ بپردازیم

پیش‌بینی قیمت در موقعیت شورت و لانگ

یک قرارداد آتی به یک تریدر اجازه می دهد تا در مورد روند قیمت یک کالا پیش‌بینی کند. اگر یک معامله گر یک قرارداد آتی را امضا کند و قیمت کالا افزایش یابد و بالاتر از قیمت اصلی قرارداد در زمان انقضا معامله شود، سود می برد. قرارداد در موقعیت لانگ می تواند با همان میزانی که در قرارداد ذکر شده است بسته شود و خرید و فروش با همان قیمت قبلی انجام شود. با این حال، اگر قیمت کالا نیز پایین تر از قیمت خرید مشخص شده در قرارداد آتی باشد، معامله گر نیز می تواند سرمایه خود را از دست بدهد.

دلالان همچنین می توانند در صورت پیش‌بینی افت قیمت دارایی می توانند از موقعیت شورت استفاده کنند. اگر قیمت کاهش یابد، معامله گر برای جبران و پرهیز از خسارت اقدام به فروش و بستن قرارداد می کند. اگر قیمت فعلی دارایی زیر قیمت قرارداد باشد تریدر سود می کند و اگر قیمت فعلی بالاتر از قیمت قرارداد باشد، یک سرمایه گذار می تواند سرمایه از دست بدهد و ضرر کند.

 

معاملات مارجین در موقعیت شورت و لانگ چیست؟

معاملات مارجین روشی برای تجارت دارایی با استفاده از وجوهی است که توسط شخص ثالث تهیه شده است. در مقایسه با حساب های تجاری منظم، حساب های مارجین به معامله گران اجازه می دهد تا به مبالغ بیشتری از سرمایه دسترسی پیدا کنند، به آنها امکان می دهد تا از موقعیت خود استفاده کنند. در اصل، معاملات مارجین نتایج معاملات را تقویت می کند تا معامله گران بتوانند سود بیشتری در معاملات موفق کسب کنند. این توانایی در گسترش نتایج معاملات باعث می شود معاملات مارجین به ویژه در بازارهای دارای نوسانات کم، به ویژه در بازار بین‌المللی فارکس محبوب شود. هنوز، معاملات مارجین نیز در بازارهای سهام، کالاها و ارزهای رمزنگاری شده استفاده می شود.

در بازارهای سنتی معمولاً وام گرفته شده توسط یک کارگزار سرمایه‌گذاری تأمین می‌شود. با این حال، در معاملات ارز دیجیتال، وجوه اغلب توسط سایر معامله گران، که بر اساس تقاضای بازار برای صندوق های مارجین سود کسب می‌کنند، تأمین می شوند. اگرچه این مورد کمتر رایج است، اما برخی از صرافی های رمزنگاری نیز منابع مالی برای کاربران خود فراهم می‌کنند.

معامله مارجین در موقعیت شورت و لانگ چگونه کار می کند؟

هنگامی که معامله مارجین آغاز شد، معامله گر موظف است درصدی از کل ارزش سفارش را بپردازد. این سرمایه گذاری اولیه به عنوان حاشیه شناخته می شود و با مفهوم اهرم ارتباط نزدیکی دارد. به عبارت دیگر، حساب های معاملات مارجین برای ایجاد معاملات اهرمی مورد استفاده قرار می گیرد و اهرم، نسبت وام گرفته شده به حاشیه را توصیف می کند. به عنوان مثال، برای باز کردن تجارت 100000 دلاری با اهرم 10 به 1 ، یک معامله گر نیاز به ارتقاء 10،000 دلار سرمایه خود دارد.  به طور طبیعی، سیستم عامل ها و بازارهای مختلف مجموعه متفاوتی از قوانین و نرخ های اهرم را ارائه می دهند. برای مثال در بورس سهام 2 به 1 یک نسبت معمولی است، در حالی که قراردادهای آتی اغلب با اهرم 15 به 1 معامله می شوند.

در رابطه با کارگزاری های فارکس، معاملات مارجین اغلب با نسبت 50 به 1 اعمال می شوند، اما 100 به 1 و 200 به 1 نیز در برخی موارد استفاده می شود. وقتی صحبت از بازارهای رمزنگاری می شود، نسبت ها به طور معمول از 2 به 1 تا 100 به 1 متغیر هستند و انجمن تجارت اغلب از اصطلاحات ‘x (2x ، 5x ، 10x، 50x و موارد دیگر) استفاده می کند.

معامله مارجین می تواند در موقعیت شورت و لانگ استفاده شود. یک موقعیت لانگ نشانگر این فرضیه است که قیمت دارایی بالا خواهد رفت، در حالی که یک موقعیت کوتاه نشان دهنده عکس این مورد است. در حالی که موقعیت مارجین باز است، دارایی های تریدر به عنوان وثیقه برای وجوه وام گرفته شده عمل می کند. این امر برای درک معامله گران بسیار مهم است، زیرا اکثر کارگزاری ها حق دارند که در صورت حرکت بازار در مقابل موقعیت خود (بالاتر یا پایین تر از آستانه مشخص)، مجبور به فروش این دارایی ها شوند. به عنوان مثال، اگر یک تریدر در موقعیت لانگ به معامله مارجین بپردازد، وقتی قیمت به طرز چشمگیری کاهش می یابد، ضرر بسیاری متحمل می شود. در این صورت تریدر باید مبلغ بیشتری را به حساب مارجین خود واریز کند. اگر معامله گر نتواند این کار را انجام دهد، دارایی های آنها بطور خودکار برای تامین ضررهایشان از بین می شود.
مزایا و معایب معامله مارجین در موقعیت شورت و لانگ

مزایا و معایب معامله مارجین در موقعیت شورت و لانگ

بدیهی ترین مزیت معاملات مارجین این واقعیت است که می تواند به دلیل ارزش نسبی بیشتر موقعیت های معاملات منجر به سودهای بیشتر شود. به غیر از این، معامله مارجین می تواند برای متنوع مفید باشد، زیرا معامله گران می توانند در چندین موقعیت شورت و لانگ با مبلغ نسبتاً کمی، سرمایه گذاری کنند. سرانجام، داشتن یک حساب کاربری مارجین کمک می کند تا تریدر به سرعت و بدون نیاز به جابجایی مبالغ زیادی به حساب های خود، در موقعیت شورت و لانگ اقدام به سرمایه گذاری کند.

معاملات مارجین به ویژه در موقعیت شورت و لانگ، به همان میزان که امکان سودآوری را فراهم می کند، امکان ضرر آشکار نیز دارد. برخلاف معاملات منظم نقدی، معاملات مارجین امکان ضرر و زیان را که بیش از سرمایه اولیه اولیه یک تاجر باشد، ممکن می کند و به همین ترتیب یک روش معامله با ریسک بالا محسوب می شود. بسته به میزان اهرم درگیر در معامله، حتی کاهش اندک قیمت بازار ممکن است ضررهای قابل توجهی برای معامله گران ایجاد کند. به همین دلیل، سرمایه‌گذارانی که تصمیم به استفاده از معاملات مارجین می گیرند، باید از راهکارهای مناسب مدیریت ریسک استفاده کرده و از ابزارهای کاهش ریسک مانند توقف سفارشات استفاده کنند.

معامله مارجین در بازارهای رمزنگاری در موقعیت شورت و لانگ معامله مارجین ذاتاً ریسک پذیرتر از تجارت معمولی است، اما وقتی صحبت از ارزهای رمزنگاری شده می شود، خطر بیشتری تریدر را تهدید می کند. با توجه به میزان بالای نوسانات این بازار، تریدر های معامله مارجین ارز دیجیتال به خصوص در مورد موقعیت شورت و لانگ باید بسیار دقیق باشند. در حالی که استراتژی های محافظت و مدیریت ریسک ممکن است مفید واقع شود، مطمئنا تجارت مارجین برای مبتدیان مناسب نیست. توانایی تجزیه و تحلیل نمودارها، شناسایی موقعیت شورت و لانگ و تعیین نقاط صعودی بازار، خطرات ناشی از معاملات مارجین را از بین نمی برد، اما ممکن است به پیش‌بینی بهتر خطرات و تجارت موثرتر کمک کند. بنابراین، قبل از انجام معاملات رمزنگاری خود، ابتدا به کاربران توصیه می شود که درک کاملی از تحلیل تکنیکال داشته باشند و تجربه گسترده ای در زمینه معاملات نقطه ای کسب کنند.

بودجه مارجین

برای سرمایه‌گذارانی که تحمل ریسک ندارند و نمی توانند خودشان در معاملات مارجین شرکت کنند، روش دیگری برای سودآوری از روش های معاملات اهرمی وجود دارد. برخی از سیستم عامل های معاملاتی و مبادلات ارز دیجیتال از ویژگی های معروف به عنوان بودجه مارجین استفاده می‌کنند، که در آن کاربران می توانند پول خود را برای تامین اعتبار معاملات مارجین سایر کاربران متعهد شوند.

 

معمولاً این روند از شرایط خاصی پیروی می کند و نرخ بهره پویا را به دست می‌آورد. اگر یک معامله‌گر شرایط را بپذیرد و پیشنهاد را بگیرد، فرد دریافت کننده، بازد وام با بهره توافق شده را بازپرداخت کند.  مطمئناً معاملات مارجین با استفاده از موقعیت شورت و لانگ ابزاری مفید برای کسانی است که به دنبال افزایش سود معاملات موفق خود هستند. اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، معاملات مارجین می توانند به سودآوری و متنوع سازی نمونه کارها کمک کنند. همانطور که گفته شد، با این حال، این روش معاملات همچنین می تواند ضررهای بالایی متحمل شوند و خطرات بسیار بیشتری را در بر بگیرد. بنابراین، فقط باید از تاجران بسیار ماهر استفاده شود. با توجه به سطح بالای نوسانات بازار ارز دیجیتال، معاملات مارجین باید حتی با دقت بیشتری انجام شوند.

توجه: معامله مارجین بسیار پر ریسک است و خطر بالایی دارد. بنابراین اگر هنوز مبتدی هستید احتمالا در معاملات مارجین متحمل خسارات بزرگی می شوید. با این حال ، اگر شما در تجارت روزانه منظم خوب هستید، می توانید با سرمایه اندکی شروع به معامله مارجین رمزنگاری کنید. توجه داشته باشید که صرافی های مطرحی همچون باینانس‌ و بیتفینکس در زمینه معاملات مارجین برای کاربران با آی پی ایران ممنوع هستند.

 

صرافی های معاملات مارجین

۱. باینانس

Binance بهترین صرافی ارز دیجیتال در جهان با حداکثر حجم معاملات است. آنها اخیراً معاملات مارجین را روی پلتفرم خود راه اندازی کرده اند که می توانید با رفتن به داشبورد Binance آن را فعال کنید. برای استفاده از معاملات مارجین باینانس، باید تایید هویت (KYC) را تکمیل کنید و کشور شما نباید در لیست سیاه کشور Binance قرار بگیرد.

۲. BitMEX

این صرافی تجارت مارجین ارزهای رمزنگاری شده را تسهیل می کند و در یک دوره کوتاه مدت احترام زیادی را در صنعت رمزنگاری به دست آورده است.

۳ Bitfinex

این صرافی یکی از قدیمی ترین صرافی های رمزنگاری است که در سال 2012 تاسیس و مقر آن در هنگ کنگ است. این مورد در بین تاجران بسیار مورد توجه است. بیتفینکس به لطف طیف گسترده ای از ابزار تجارت پیشرفته، محبوبیت خود را به دست آورده است.  از معامله مارجین ارز دیجیتال نیز پشتیبانی می کند.

صرافی های معاملات مارجین

نتیجه‌گیری موقعیت شورت و لانگ

موقعیت شورت و لانگ توسط سرمایه گذاران برای دستیابی به نتایج متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد، و اغلب اوقات موقعیت شورت و لانگ به طور همزمان توسط یک سرمایه گذار برای کسب سود بالاتری استفاده می شوند. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که موقعیت شورت با ریسک‌های بالاتری همراه است و به دلیل ماهیت موقعیت‌های خاص ممکن است در IRA ها و سایر حساب‌های نقدی محدود باشد. حساب‌های مارجین معمولاً برای اکثر موقعیت های کوتاه مورد نیاز هستند و شرکت کارگزاری شما باید موافقت کند که موقعیت های پرخطر تر برای شما مناسب است.